Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

21.04.2020 20:04

LZP:Dabas aizsardzības sistēmas reforma ir aizsegs nezaļu lobistu atbalstam

“Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra Jura Pūces (A/PAR) steidzīgās reformas valstī izsludinātās ārkārtas situācijas laikā, kas it kā paredz divu galveno Latvijas valsts vides un dabas resursu uzraugošo institūciju – Valsts vides dienests (VVD) un Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) funkciju “pārskatīšanu”, patiesais mērķis varētu būt dabas aizsardzības sistēmas vājināšana un aizsegs nezaļo lobistu atbalstam”, uzskata Edgars Tavars, Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētājs.

Pēc VARAM piedāvātā modeļa, DAP, kas gadiem apvienojusi vienus no zaļākajiem un profesionālākajiem dabas ekspertiem, plāno atvēlēt, galvenokārt, tikai izglītojošu lomu, pašas būtiskākās funkcijas – dabas resursu pārraudzību, resursu kontroli un pārraudzību plānojot nodot VVD rokās. Neapšaubot ne vides izglītības nozīmīgumu videi draudzīgas sabiedrības veidošanā, ne VVD  struktūrvienībās strādājošo kompetenci tieši piesārņojuma kontrolē un uzraudzībā, uzskatām, ka šāds darbs nodarīs vairāk ļaunuma kā nekā nedarīšana. Jāstiprina būtu VVD kapacitāte, īpaši vides piesārņojuma kontroles un atkritumu apsaimniekošanas jomā,  savukārt DAP būtu jāsniedz atbalsts dabas resursu kontroles un īpaši aizsargājamo teritoriju apsaimniekošanas jomā, nekādā gadījumā neliedzot kontroles funkcijas. 

E.Tavars: “Gadījumos, kad likumdošanas noteiktajā kārtībā, dažādām valsts institūcijām jāsniedz atzinumi  par plānošanas iecerēm vai attīstības projektiem, tieši DAP ekspertu sniegtie atzinumi un nosacījumi dabas saglabāšanai ir bijuši vieni no stingrākajiem, un līdz ar to sarežģītāk un dārgāk izpildāmie. Pieļauju, ka šis varētu būt viens no iemesliem, kādēļ kādam/iem radusies vēlme pārvērst DAP par Dabas muzeja lauku filiāli. Interesants šķiet arī fakts, ka VARAM ministrs Pūce atcerējies, ka daba ir viņa pārziņā tieši šādā kontekstā, jo nevienu citu vērā ņemamu darbu dabas aizsardzības jomā, kopš viņa stāšanās amatā, atmiņā atsaukt neizdodas”, norāda LZP vadītājs E.Tavars, atgādinot, ka “LZP vairākkārtīgi ir iestājusies par Vides ministrijas atjaunošanu, jo VARAM formātā dabas jautājumi pēdējos gados vienmēr palikuši pēdējā vietā”.

Steigā uzsāktā dabas aizsardzības pārvaldes reforma, kad visā pasaulē plosās Covid19 pandēmija, noteikts ārkārtas stāvoklis un ierobežotas sabiedrības līdzdalības iespējas, ir jāaptur nekavējoties. Pēc situācijas stabilizācijas jāatsāk strukturēta diskusija par iespējamajiem uzlabojumiem dabas un vides aizsardzībā, balstoties uz DAP un VVD argumentiem un abu iestāžu priekšlikumiem par  sadarbības uzlabošanu, kā arī ieplānojot papildus finansējuma piešķiršanu Latvijā novārdzinātās vides un dabas jomas atbalstam, īpaši smagākā darba veicējiem – inspektoriem.