Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

10.08.2019 12:41

Zaļais jaunums Saldus novadā -uzstādīta bezmaksas dzeramā ūdens uzpildīšanas vieta

Brīnišķīgs zaļais jaunums Saldus novada pašvaldībā, ko vada Māris Zusts no Latvijas Zaļās partijas - Saldus ezera pludmalē ir uzstādīts publisks dzeramā ūdens "brīvkrāns".

1. augustā Saldus ezera pludmalē tika atklāts krāns dzeramā ūdens papildināšanai ar skaistu aicinājumu – “UZPILDIES!”

Idejas autore ir saldeniece Aiga Beinarovica, kura pēdējos 10 gadus dzīvo Rīgā, kur studē mākslu un dizainu. Šogad A. Beinaroviča absolvē Latvijas Mākslas akadēmijas funkcionālā dizaina nodaļas maģistra programmu, un par maģistra darba tēmu izvēlējās dzeramā ūdens pieejamību publiskajā ārtelpā videi draudzīgā veidā.

Maģistra darba izstrādes procesā Aiga Beinaroviča veica padziļinātu izpēti cilvēku ikdienas paradumos ar mērķi rast risinājumu, kas spētu uzlabot dzīves kvalitāti ilgtermiņā. Idejas autore atzīst, ka šobrīd vides piesārņošana ir vēl aktuālāka tēma nekā jebkad. Ar steigu ir jāuzlabo ne tikai atkritumu šķirošana, bet arī jāsamazina produktu patēriņš. Viena PET pudele dabā sadalās vidēji 80 gadu laikā, bet tās ražošanā tiek patērēti pārmērīgi resursi. Arvien vairāk cilvēku ikdienā sākuši lietot atkārtoti uzpildāmas ūdens pudeles, jo īpaši jaunā paaudze, taču trūkst vietas, kur tās uzpildīt, nepērkot ūdeni plastmasas pudelēs.

Aiga norāda, ka dzeramais ūdens ir vitāli nepieciešams pilnvērtīgai un veselīgai dzīvei, un Latvijā radikāli trūkst ūdens brīvkrāni, turklāt tādi, kas raisītu uzticību ūdens kvalitātei un būtu ērti lietojami ūdens uzpildei. Latvijā krāna ūdens ir ļoti labas kvalitātes un tas ir drošs dzeršanai, to apstiprina arī Rīgas Tehniskās universitātes ūdens pētnieki.

A. Beinaroviča stāsta, ka ikdienā savu ūdens pudeli mājās uzpilda ar krāna ūdeni, tomēr dienas gaitā to ātri izdzer. Reiz viņa sevi pieķērusi pērkot ūdeni PET pudelē, ko pārlēja savā tērauda pudelē. Tik aplama rīcība skaidri norādīja uz problēmu. Aiga atzīst, ka nevar prasīt no cilvēkiem mainīt paradumus videi draudzīgā veidā, kamēr nav kvalitatīvs pakalpojums. Tāpēc sapratusi, ka jāuzņemas iniciatīva un jādara kaut kas lietas labā.

Kas ir iekārta “UZPILDIES” un kā tā darbojas?

“UZPILDIES” konceptā tika izstrādāts dzeramā ūdens brīvkrāna prototips, interaktīvas navigācijas norādes un mājaslapas paraugs pieejams https://aigabeinarovica.wixsite.com/uzpildies.

Šobrīd Saldus ezera pludmalē ir uzstādīts dzeramā ūdens brīvkrāna pirmais testa prototips. Tiks novērota tā lietošana, brīvkrāna darbība un nepieciešamība Saldū. Pie brīvkrāna var doties ar savu dzeramā ūdens pudeli un vienkārši piespiežot pogu uzpildīt to ar dzeršanai drošu ūdeni. Padoms no autores: pirms uzpildes ūdeni vienmēr nedaudz notecināt un izskalot ūdens pudeli. Atkārtoti uzpildoties tiek samazināts vides piesārņojumu un ietaupīta nauda, jo ūdens pieejams bez maksas. Ūdens patēriņu un brīvkrāna uzstādīšanu sedz Saldus novada pašvaldība, izrādot rūpes par cilvēku labklājību un vidi.

Ūdens brīvkrāns ir pieslēgts pie centrālās ūdens sistēmas, kas ir drošs dzeršanai un tiek iegūts no dziļurbuma. Papildus drošībai un uzticības raisīšanai brīvkrānā ir ievietots ogles filtrs, kas aiztur smalkās daļiņas, uzlabo garšu un smaržu. Papildus ievietots arī ūdens magnēts, kas ūdeni padara šķietami mīkstāku.

“UZPILDIES” risina 3 galvenās problēmas:

  • dzeramā ūdens pieejamību videi draudzīgā veidā;
  • PET pudeļu lielo patēriņu;
  • neuzticību krāna ūdens kavlitātei.

Šobrīd ūdens brīvkrāns testēšanai būs pieejams līdz pirmajam salam. Nākotnē, pēc testēšanas fāzes, plānots veikt uzlabojumus dizainā un izstrādāt gala produktu. Idejas autore atklāj, ka iespējams Saldū tiks realizēts kopējais koncepts, kas sastāv no trīs “UZPILDIES” ūdens brīvkrāniem un interaktīvām navigācijas norādēm. Tas būtu pastaigu maršruts, kas sevī ietver lietotāja pieredzi, nonākot no viena līdz otram punktam, sniedzot iespēju kvalitatīvi pavadīt laiku, uzzināt ko jaunu un nesatraukties par primāru lietu kā dzeramo ūdeni.